Sağlık SAYI-3

AKUPUNKTUR (Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir)

Kübra K.
Merhaba hocam ben 25 yaşın genç bir bayanım 165 cm boyun da 73 kiloyum, akupunktur yaptırmak istiyorum, fakat korkuyorum. İğneler vücuda takıldığında mikrop kapıp farklı hastalıklara sebep olur mu bilinen bir tehlikesi var mıdır? Şimdi bir tehlike yaratmasa bile ilerde olabilecek tehlikeleri var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

* Merhaba Kübra. Akupunktur uygulamasının uygun ortamlarda yapıldığı takdirde bilinen bir yan etkisi yoktur. Akupunkturda iğneler tek kullanımlık steril paketten açılarak uygulanır. İğnelerin uygulandığı bölgelerde enfeksiyon kapma riski yoktur. Ancak bunun için Sağlık Bakanlığı Uygunluk Belgesi almış bir merkezde yapılması gereklidir.

Özlem G.
Merhaba hocam 26 yasındayım 80 kiloyum. Doğumdan sonra aldığım kilolarımı veremedim. Takıntılı biri oldum artık hep koyu renk giyinmekten bıktım. Kendime güvenimi kaybettim. Birçok şey denedim ama tutamıyorum kendimi özellikle regl döneminde tatlıya karşı aşırı isteğim geliyor. Akupunkturu kimler yaptırabilir bir zararı var mı kilo için gelmem gerekir mi ? Teşekkürler.

* Merhaba Özlem. Akupunktur çocukluk çağından hayatın sonuna kadar her insana uygulanabilir. Akupunkturun en etkili olduğu ve yaygın kullanımı kilo kontrolü ve bunun beraberinde oluşabilecek sıkıntılar içindir. Tecrübelerimize göre akupunktur ile kilo kontrolü tedavisi alan hastalar öncelikle karbonhidrata(şekerli gıdalar) karşı ilginin azaldığını ve tedavi sırasında uykularının ve psikolojik sıkıntılarının düzeldiğini ifade ederler. Sizin de hem kilo kontrolü hem de kendine güven konusunda akupunktur etkili bir yöntemdir.

Buse Melda S.
Merhaba hocam ben 8-10 aydır erken menopozdayım. 2 senedir veremediğim 10 kilo fazlam var. Bazı kaynaklardan akupunktur ile erken menopozun tedavi edilebildiğini okudum. Ama sanırım her merkez bununla ilgili çalışma yapamıyormuş. Hangi şekilde tedavi edilebilir, ne kadar sürede sonuç alınır. Maliyeti ne olur. Sizin muayenehane de bu alana bakıyormusunuz. Bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

* Merhaba Buse. Hormon kaybı dönemi; kelime anlamı menstürasyon (adet kanaması) nun kesilmesi olan menopoz, bir kadının hayatında yaşaması gereken doğal bir süreçtir. Bu dönemde vücutta oluşan olaylar östrojenin yumurtalıklar tarafından artık üretilememesine bağlıdır. Bu noktada hormon tedavileri kaçınılmaz yöntemmiş gibi gözükür. Ancak östrojen tedavisininde başta meme kanseri gibi bir çok taşıdığı riskler vardır ve uzun süreli kullanımı mümkün değildir. Menopoz döneminde de tedavi bireye göre şekillendirilmelidir. Standart bir tedavi
uygulanmamalı, kişinin sosyo-ekonomik ve kültürel durumu, yaşı, medeni hali, eğitim düzeyi, tedaviyi algılayışı, menopozu yaşama biçimi gibi etkenler de göz önüne alınarak tedavi metodu ve süresi belirlenmelidir. Menopoz sorunlarına yapay olarak karşı koymak için östrojen kullanmak yerine,doğal yaklaşım,diyet,egzersiz,besin destekleri,bitkisel ilaç takviyesi ile fizyolojik iyileşmeye odaklanmalıdır. Akupunktur doktoru tedaviyi doğru planlarsa,vücudun kendi östrojen kaynaklarını kullanmasını sağlar ve o kaynakları güçlendirecek beslenme ve tedavi
sistemini doğru şekilde ayarlarsa,vücudun yağ dengesini korurken kilo almasını ve iştah artışını önler. Doğaldır ki bütün bunların sonucunda,kişinin duygu, düşünce, davranış ve hayata bakış tarzı daha olumlu ve pozitif olacaktır. Dolayısıyle depresyon ve anksiyete, gerginlik, huzursuzluk gibi sorunları yaşama olasılığı da çok düşük olacaktır. AKUPUNKTUR yöntemi ile vücudun ihtiyacı olan östrojeni yine kendisinin üretmesini sağlamak en güvenilir yollardan biridir.

Ali P.
Merhaba hocam ben 29 yaşında bir erkeğim migren rahatsızlığı yaşıyorum senelerdir ve aynı zamanda ilaç tedavisi görüyorum ama herhangi bir düzelme yok. Kesin çözüm olarak akupunktur düşünüyorum. Sizce bu mümkün mü? Ne kadar faydalı olabilir, yaptırabilir miyim? Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

* Merhaba Ali. Akupunkturun felsefesinin vücudun bütününü dengeye getirmek ve bu dengeyi uyararak iyileşmesine yardımcı olmak anlamını taşır.Vücudun sinir sistemi mükemmel bir yapıdır. Vücudun elektriksel alanından faydalanıp, gerekli uyarıları yaparak vücudun merkezi sistemlerini,sinir sistemlerini, beyin ve omuriliği harekete geçirilmiş oluyor hem de iç organlarla ilgili problem varsa onu da dengelemeye çalışıyoruz. Migren, vücudun denge mekanizmasının bozulduğu ve kendini ayarlayamadığı bir hastalık. Amacımız akupunktur tedavisiyle hastalığın
temelini bulup, bu temele müdahale etmektir. Bunu tetikleyen problem ne ise önce o mekanizmayı bulup, onu düzeltmeye çalışıyoruz. Sonra da hastalığın bulgularını azaltmaya çalışıyoruz.” “Akupunktur tedavisi gören hastalar, ‘arada küçük ataklar geliyor ama eskisi gibi olmuyor’ diye tarif ediyorlar. Bir dönem sonra atakların araları açılmaya, şiddetleri azalmaya başlıyor. Arada nadir de olsa ilaç kullanmaya ihtiyaç duyabiliyorlar ama tedavi bittiğinde artık ilaç kullanma ihtiyacı duymuyorlar. Dolayısıyla da ilaçsız şekilde hayatlarını devam ettirebiliyorlar. Hastaların
yaşam standartlarının ciddi anlamda yükseldiğini ve hayatlarından mutlu olduklarını görüyoruz. Akupunktur, Avrupa ve Amerika’da migren tedavisinde en yaygın yöntemlerden.

Mehmet Y.
Merhaba hocam, benim babam 55 yaşında ve 130 kilo üstünde. Kilo vermek için akupunktur tedavisi uygun olur mu? Bu şekilde tedavi çözüm olur mu? Sürekli zayıflama hapları kullanıyor biz ise sağlık açısından doğal tedavi için Akupunktur istiyoruz. Yardımı dokunacağını okumuştum şimdiden iyi çalışmalar.

* Merhaba Mehmet. Öncelikle söylemeliyim ki zayıflama hapları dediğiniz uygulamalar bizim tedavi rotokollerimizin hiç birinin içinde geçmez. Doğal tedavi süreçlerini, yapay ve ne olduğunu bilmediğimiz yöntemlerle riske edemeyiz. Bu yaş grubunda ve bu kilodaki birinin kilo kontrolü tedavilerinden birini (ki akupunktur bunlardan belki de en
etkilisidir ) uygulaması sağlığı açısından kesinlikle tavsiye ederim. Tedaviye uyum gösterdiği sürece Akupunktur belirli ölçülerde elbette ki yardımcı olacaktır.

Ceylan Y.
-Merhaba hocam benim sorunum baş ağrısı. Akupunktur baş ağrısı için faydalı olur mu? 17 haftalık hamileyim. Akupunkturun bebeğime zararı olur mu?

* Merhaba Ceylan. Baş ağrısını çok çeşitli sebepleri vardır. Öncelikle baş ağrısının sebebini ortaya koymak lazım ve ona göre bir tedavi protokolü çıkarmalı. Hamilelik sürecinde akupunktur kullanılabilen bir tedavi metodudur. Bu anlamda bu süreçte ilaç kullanımından daha güvenli olabilir.

Kemal Efe A.
-Merhaba hocam Akupunktur ile psikolojik tedavi yapılabildiği yaşanan bazı kötü olayların beyinden silinebildiği doğru mu? Eğer doğru ise böyle bir tedaviyi yapıyormusunuz?

*Merhaba Kemal. Akupunktur psikolojik faktörlerle ortaya çıkan şikayetlerde batılı ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Panik atak, depresyon, anksiyete, uyku bozuklukları gibi. Ancak söylediğiniz gibi beyinden bazı olayların silinmesi meselesi sizin anladığınız şekilde kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesi mümkün değil. Akupunkturu bu amaçla kullanımı konusunda bilimsel bir yayın yok. Böyle bir uygulama ancak profesyonel bir hipnoterapist (hipnoz ) ile mümkün olabilir düşüncesindeyim.

Yazar Hakkında

Alanya Vip Dergisi