Sağlık SAYI-2

Coxsachivirüs enfeksiyonu (El ayak ağız hastalığı)

1979 yılında İskenderun’da doğdum. 1997 yılında Ege üniversitesi tıp fakültesini kazandım ve 13 yıl boyunca İzmir’de yaşadım. Uzman olduktan sonra 1.5 yıl kadar zorunlu hizmet maceram başladı. Bu dönemde Aksaray Eskil ilçesinde hem çocuk doktoru hem de Başhekim olarak çalıştım. Zorunlu hizmetim bittikten sonra özel Çerkezköy Hastanesi (1.5 yıl), Alanya Yaşam hastanesi( 2 yıl) ve sonrasında da Alanya Anadolu hastanesinde(1yıl) çalıştım. Yaklaşık 1.5 yıl kadar da kendi muayenehanemde çalışmaktayım. Yaz aylarında Alanya gibi özellikle nemli ve sıcak bölgelerde viral
enfeksiyonlar sık görülür. Enfeksiyon ajanlarının çok sevdiği bu ortamlarda virüsün virülansı (enfeksiyon yaratma gücü) daha yüksek olur ve enfeksiyonları çocuklar daha ağır geçirirler. Son dönmelerde bu enfeksiyonlardan en fazla Coxsachivirüs enfeksiyonu (El ayak ağız hastalığı) görüyoruz. Özellikle havuzdan ve temasla bulaşan bu enfeksiyon 40 dereceleri bulan ateş yükseklikleri ve üst solunum yolu enfeksiyonu benzeri bulgularla başlıyor. Sonrasında kol ve bacaklar, ağız çevresi ve bez bölgesi başta olmak üzere saçlı deri dışında çok yaygın suçiçeği benzeri üzeri sulu döküntülerle seyrediyor. Ağız içi ve bademcik üzerinde de bu döküntüleri yaptığı için çocuklar için hem ağrılı hem de
beslenme problemlerinin olduğu bir süreç başlıyor. Aslında kendiliğinden gerileyen bu hastalıkta dikkat etmek
gereken en önemli 2 nokta sıvı kaybı ve eklenebilecek ikincil enfeksiyonlar. Bol sıvı desteği ve hasta kişilerden, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak tutmak çok önemli.

Tedavi aslında biraz önce belirttiğim gibi yok…

Ancak semptomlara yönelik tedaviler verebiliyoruz. Çok kaşıntılı bir hastalık olduğu için antihistaminikler, ateş yükseklikleri için aterş düşürücüler ve bol bol sıvı tüketimi gibi.

Önemli bir noktada bulaştırıcılık…

Su çiçeği hastalığı gibi bu enfeksiyon da çok bulaşıcıdır. Temasla bulaşabileceği gibi, Havuz suları ile de bulaşabilir.Aynı zamanda damlacık yoluyla da bulaştığı için aynı ortamda bulunmakla bile bulaşabilir.

Yazar Hakkında

Alanya Vip Dergisi