Genel Kültür SAYI-1

Dünyanın en eski Gülümseme işareti Türkiye’de Bulundu

Dünyanın en eski Gülümseme işareti Türkiye’de Bulundu “hemde M.Ö 2000’e ait”

Türk ve İtalyan arkeologlarından oluşan bir ekip, Türkiye’nin Gaziantep ilinde bulunan dünyanın en eski antik kentlerinden biri olan Karkamış’ta dünyanın en eski gülen yüz işaretini buldular.

Gaziantep yakınlarındaki antik kentteki kazı çalışmalarına liderlik eden Bologna Üniversitesi’nden Profesör Nikolo Marchetti, Anadolu Ajansına, M.Ö 2.000 yılına ait olduğu düşünülen sürahiyi ve üzerinde bulunan işareti gösterdi.

“Bu sezonun en ilginç bulgularından biri üzerinde bir smiley emoji yani günümüzde kullanılan gülümseme işareti olan olan bir sürahi vardı. Sürahinin o dönemlerde şarap yada pekmez içmek için kullanıldığı düşünülmekte.

Muhtemelen en yaşlı gülen emojiyi bulduk diyen Marchetti, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte ne yapacağımızı bizde anlamadık, o zamanlarda bu tür işaretlerin varlığından bile haberdar değildik dedi.
Ekip, geçtiğimiz hafta Karkamış’taki yedi sezonluk kazı çalışmalarının ilk bölümünü tamamladı. Bu sezon 2 Mayıs’ta başlayan kazılar, 25 uzmanın oluşturduğu bir ekip tarafından yürütülmektedir. Yeryüzü ve höyük alanlarında odaklanarak kazılar sürmektedir.

Eylül ayına kadar yapılacak olan kazılar korunmaya alınmıştır. Karkamış Antik Kent Arkeoloji Parkı, 12 Mayıs 2018’de yedi yıllık kazı çalışmasının ardından Turizme açılacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, açılışın tarihini önceki sene temmuz ayında ilan etmişti.

Yazar Hakkında

Vip Alanya