İş Dünyası SAYI-1

HLM SERAMİK & BANYO

HLM SERAMİK & BANYO röportaj

– Hilmi bey öncelikle sezon değerlendirmenizi alabilir miyiz?
2017 yılı turizm açısından pek iç açıcı gitmiyor. Ancak inşaat ve yapı sektörü açısından çok iyi gitmediği kanaatinde değilim. Çünkü artık Alanya’da bulunan turistler, Avrupa’da, Türkiye hakkında çıkan olumsuz haberlere değer vermeyen turistlerden oluşuyor. Yıllardır Alanya’yı bilen ve kaliteli tatil arzusuyla gelen bir kitle var. Dolayısıyla bu turist grubu, sadece tatil için değil, konut almak ve yerleşik yaşama geçmek isteyen insanlardan da oluşuyor. Turizm sezonunun kötü geçmesine karşın her bölgede inşaatların devam etmesinin bir nedeni de budur.

– Çalışma sisteminizin getirmiş olduğu bir avantajdan da bahsedebilir miyiz?
Evet, barter sistemi sektörde bize bir avantaj sağlıyor. Çalışma sistemimizde yüzde 20 peşin, geri kalanında ise daire alıyoruz. Bazen tamamen daire karşılığında hizmet veriyoruz. Müşteriden gelen her türlü işe çözüm üretiyoruz ve işe proje bazında giriyoruz. İşini yapmış olduğumuz firmalardan bitmiş daire alıyoruz. Çek, senet ya da vade aldığımda risk almış olabilirim, tapu aldığım için benimde sıkıntım ortadan kalkıyor.

– Sistemin müteahhit için avantajları neler?
Barter sisteminde bizde müteahhit için finans sağlamış oluyoruz. Bize daire satmış oluyor; anlaşma bu kadar net ve basit. Artı olarak müteahhit tek tek firmaya gidip malzeme tedarik etmek ya da pazarlık yapmak zorunda kalmıyor. Bir yerde tüm problemini çözüyor; malzeme arama ya da bekleme durumunda kalmadığı için işi bitirme ve teslimat konusunda sıkıntı yaşamıyor. Müteahhit insanlara verdiği taahhütlerini zamanında yerine getiriyor.

– Firmanız bünyesinde vermiş olduğunuz hizmetler nelerdir?
Seramik, iç ve dış kapı, çelik kapı, mobilya grupları, vitrifiye, banyo grupları, duşakabin, sıvadan sonraki tüm laminat parke ve anahtarına kadar ne varsa teslim ediyoruz.

– Son olarak eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?
Alanya’da her gün aynı iş koluna yenileri ekleniyor. Dolayısıyla 15 yıl önce kazandığınız parayla bugünkü kazandığınız para aynı olmuyor. Her geçen gün pastadan pay alanların sayısında artış yaşanıyor. Bu durumda iş hayatına farklı iş kolları kazandırmanın gerekliliğini savunanlardanım. Ya da işinize bir yenilik getirmeniz gerekiyor.
Sektörümüzle alakalı konuşmak gerekirse; “At binenin, kılıç kuşananındır”. Sektörümüzde ise atasözümüzün aksine berberden bakkala kadar herkes emlakçı ya da müteahhit oluyor. Hal böyle olunca da daire alan turist ve “turist neden gelmiyor?”diyen Alanya mağdur oluyor. Sektör olarak bir şeyleri yoluna koymak istiyorsak işe buradan başlamamız gerekiyor.

Yazar Hakkında

Vip Alanya