Sağlık SAYI-3

Kızılcık Mucizesi

Sonbaharın habercisi kızılcık eylül ayında hasat edilmeye başlar. Ülkemizde de yetişen, içerdiği C vitamini sayesinde hastalıklardan koruyan sağlık deposu bu tadın öneminden biraz bahsedelim.

Kızılcık meyvesinin yüzde 88’i sudur. Fakat organik asitler, C vitamini, ve antioksidanlardan zengindir. Kızılcık meyvesinin sezonu çok kısa sürdüğü için bu meyveyi derin dondurucuda saklayabilir ve tüm kış boyunca ilk günkü tazeliğini koruyarak tüketebilirsiniz. Kızılcık güçlü bir mikrop savar olduğu için sağlıklı yaşamın vazgeçilmezidir. Sonbahar-kış mevsiminde
vücut direncini artıran bir süper yiyecektir.

MİDEYİ KORUR:
Sindirim sistemimizdeki mikrofloradan emilerek kan yoluyla vücuda dağılıp tüm zararlı bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirebilir. Buna en güzel örnek ülkemizde; midede yaygın görülen helicobakter pylori denen, mide iç duvarında ülser ve kanser etkileri yaratan virüse karşı enfeksiyonda azalma yaratmasıdır.

İYİ HUYLU KOLESTEROLÜ YÜKSELTİR:
Şişman kişilerin zayıflama diyetlerine eklenen taze kızılcık ya da kızılcık suyunu dört hafta tüketirseniz HDL kolesterolünüz artar, LDL kolesterolünüz azalır, hızlı kilo verir ve tok kalma süreniz uzar.

İDRAR YOLLARI SAĞLIĞINA BİREBİR:
İdrar yolları enfeksiyonlarının tedavisi zordur ve uzun sürer. Kızılcık ve kızılcık suyunun idrar yolu enfeksiyonlarını sağlayan bakterilerin üriner sisteme yapışmasını önleyerek hastalığın tedavisini sağlamaktadır.

MİNERAL DEPOSU:
Günlük mineral ihtiyacının yüzde 6-25 kadarını sağlayabilen kızılcık meyvesi potasyum, manganez, bakır ve çinkodan zengin. Diyabetiniz varsa kan şekerinizi yükseltmeyen kızılcıktan gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz.

ÖDEM ATTIRICI:
Kızılcık yapraklarından bir avuç alın ve cezveye koyun. Üzerine 1.5 bardak su ekleyip kaynatın. Ödem hissettiğiniz günlerde sabah aç karnına bu karışımı süzün ve sadece suyunu için.

NOT: Böbrek taşı olanlar dikkat!!! Böbrek taşı riski taşıyan kişilerin
kızılcıktan uzak durmalarını tavsiye ederim.

NETFİT EV YAPIMI KIZILCIK SUYU TARİFİ
Yarım kilo kızılcık
1 yemek kaşığı bal
1 litre su
1 kabuk tarçın
5 kuru karanfil
1 limon

YAPILIŞI:
Kızılcıkları su, karanfil ve kabuk tarçın ile kaynatın. Kızılcıklar yumuşayınca balı ekleyin. Sonra soğutun ve tel süzgeçten geçirin. Süzgeçten geçen kızılcık suyuna bir limonu sıkın ve karıştırın. Taze nane yapraklarıyla servis edin. Afiyet Olsun.

Yazar Hakkında

Alanya Vip Dergisi