Sağlık SAYI-3

Pedagog Tuba SÜTCÜ ULUSOY Cevaplıyor

Sevda B. K.
Merhaba hocam Kızım 20 aylık ve her şeyi anlayıp uyguluyor. Yalnız konuşurken işaretlerle konuşuyor. Baba abla anne dedi. Ama onları da çok az kullanıyor. Ablası var. Ben de ilgiliyim. Televizyonda hiç izlemiyor. Acaba beklemeli miyim yoksa bir sizden yardım mı almalıyım? Şimdiden teşekkürler.

* Merhaba Sevda hanım, öncelikle kızınızın konuşmasını geliştirebilmesi için ona zaman tanımalısınız. İşaretlerle kendisini ifade etmeye başladıkca, siz ona konuşarak cevap verin mutlaka, anlatmaya çalıştığı durumlara siz kelimeler kondurun. Birlikte çocuk kitapları okuyun ve kızınızla bol bol konuşun o size cevap vermese bile, siz her yaptığınızı ona mutlaka anlatın.Kızınızın gelişimi ve daha detaylı danışmanlık ve yöntemler için tabikide benden yardım almanız mümkün.

Dilek A.
Merhaba hocam Kızım 38 aylık.1 yaşından beri kreşe devam ediyor. Fakat aşamadığımız çekingenliği mevcut. Sürekli sosyal ortam, etkinlik ve çevrelere giriyoruz. Çoğu zaman yanımdan ayrılmak istemiyor. Gittiği kreşte sorulan sorulara bilse de nadiren cevap veriyor. Çoğunlukla susmayı tercih ediyor. O cevap verene kadar başka arkadaşlarının atlayarak cevap vermesi mi sıkıntı. Sürekli sen başarırsın şeklinde desteklemelerimiz mevcut. Çok az zamanlarda kısıtlamalar yapıyoruz. Okulda gün içinde yaptıklarını anlatmıyor, hatırlamıyorum diyor. Ya da
öylesine cevap veriyor. Çekingenliği nasıl aşabiliriz. Çabalamama rağmen aşamamak beni de üzüyor cevaplarınızı bekliyorum saygılarımla.

* Merhaba Dilek hanım, kızınız o an kendisini güvende hissetmedigi için cevap vermiyor olabilir. Çekingenlik bazen özgüven eksikliginden kaynaklanan bir durum da olabiliyor. Sürekli olarak sosyal ortamlarda bulunuyorsanız ve kızınız hiç bir şekilde paylaşım yapmıyorsa, bu konu ile ilgili yardım almanızı tavsiye ederim ki çekinleĝinin sebebi gözlemlenebilsin.

Su Ş.
Merhaba hocam benim 10 aylık oğlumun uyku problemi var biraz da benim hatam fakat bunu düzeltmek istiyorum. Oğlum geceleri çok sık yarım saatte bir uyanıyor ve emmeden yada sallamadan uyumuyor. 4 aydır bu şekilde artık dayanamıyorum bende. Dişiyle alakalı da değil. Uyuma saatlerini de aksatmıyorum. Nasıl düzelir ne yapmam lazım
yardımcı olabilir misiniz ?

* Merhaba Su hanım, düzenli bir uyku düzeni için her gün aynı saatte ve aynı ortamda (loş bir ortam olmalı) bebeĝinizi uyutmanızı tavsiye ederim. Uyumadan önce tok olduĝundan, gazı olmadıĝından ve altının temiz olduĝundan mutlaka emin olun. Uyku düzenine alıştırma esnasında her aĝladıĝından yataktan almak yerine, ona kendinizi hissettirirek yataĝında sakinleşmesini saĝlayın, ninniler söyleyin ve uykuya dalana kadar yanında bulunun. Gün içerisinde oyunlar oynayın ve mümkün olduĝunca öĝlen sonrası uyumasına izin vermeyin ki gece ve gündüz
uykusunu ayırt edebilsin.

Vedat A.
Merhaba hocam oğlumuz 9 yaşında bende annesi de hep yardımcı oluyoruz ve bazen kitap okurken yada ders çalışırken öğrenemeyeceğim unutacağım korkusu oluyor çözüm için ne öneriyorsunuz?

* Merhaba Vedat bey, her tedirginliĝinde ve korkusunda, ona güvendiĝinizi hissettirin. Unutmanın normal olduĝunu ve yeniden hatırlayabileceĝinianlatın. Çabalamanın ve mücadele etmeninde ayrı bir başarı olduĝunu hissettirin ve anlatın.

Ömer Y.
Merhaba hocam benim oğlum 5 buçuk yaşında komşumuzun aynı yaşında ki oğlu ile yastık savaşı yapıyorlar ve kanter içinde kalana kadar devam ediyorlar yeri gelince kavgaya dönüşüyor çocuklar arasında yastık savaşını oyun olarak görmelerine izin vermeli miyiz yoksa dikkati başka bir oyunla çekerek mi günü geçirmeliyiz?

* Merhaba Ömer bey, yastık savaşına kurallar getirerek ve hatta sizde aralarına katılarak oynarsanız eĝer, hem kavgaya dönüşmesini engellemiş, hemde kendilerine zarar vermeyi engellemiş olursunuz. Yastık savaşı eĝlenceli bir oyun türüdür kuralları oldukça. Sizin yönetmenliĝinizde ve başta kuralları konuşarak oyuna başlamanız göreceksiniz ki hem sizi hemde çocuklari çok daha mutlu edecektir.

Fatma G.
Merhaba hocam 20 aylık kızım 10. ayından beri sinirlendiğinde veya ben iş yaparken onunla ilgilenmediğim zaman başını yere vuruyor. bazen sebepsiz de yapıyor. mümkün olduğunca dikkatini başka yere çekmeye çalışıyoruz ama bir türlü önüne geçemedik. başını yere vurduğunda ilgilenmeyin bırakır diyenler oldu fakat sonuç alamadık o zaman bakmıyoruz diye başını daha sert yere vuruyor. nasıl bir yol izlemeliyiz? konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

* Merhaba Fatma hanım, kızınız sizden belli ki ilgi istiyor ve dikkatinizi çekebilmek için kendisine zarar veriyor. Kızınız ile kaliteli zaman geçirmenizi tavsiye ediyorum, sadece birebir kızınız ile vakit geçirip oyunlar oynayın, etrafınızda telefon, televizyon, iş güç olmadan, kalbiniz ve aklınız sadece kızınızda olarak. Eĝer bu durum bir kaç ay içerisinde geçmez ise mutlaka bir pedagogdan yardım alın.

Zehra T.
Merhaba hocam ben 17 yaşındayım seneye üniversite sınavına gireceğim. Başarılı biriyim ailem benden çok şey bekliyor. Benim benden küçük olan 2 kardeşim var. Okulda vasat öğrenciler Annem sürekli benim onları çalıştırmamı bekliyor ama onların hiç hevesi yok üstelik çalıştırmayınca ben azarlanıyorum. Annem her dediğini yaptırmaya çalışıyor ben bundan nefret ediyorum defalarca kez kendisine söyledim ama beni hiç dikkate almadı. Hep benim zıttıma gidiyor ve kardeşlerimi çok koruyor. Bu sorun artık beni çok sıkıyor uzaklaşsam çok iyi olacak
ama ona izin yok bunu çözmek mümkün mü mümkünse nasıl?

* Merhaba Zehra, her daim başarılarının devamını dilerim. Hayatında negatiflik olsa bile, sen her zaman hayata positif tarafından bakabilirsen, bazı durumlar çok daha çekilir hale gelebilir. Tabiki de kardeşlerin senin sorumluluĝunda deĝil, anne ve babanın sorumluluĝunda olmalı. Annen ve kardeşlerinle birlikte ortak bir çözüm noktasında anlaşabilirseniz tabiki bu durumu çözmek mümkün ama tek başına biraz imkansız gibi.Bu noktada biraz sen, biraz annen karşılıklı olarak anlayış gösterebilirseniz eminim kardeşlerinde size yardımcı olacaktır.

Yazar Hakkında

Alanya Vip Dergisi