Генеральный Культура Номер 5

Ататюрк умные ответы !

1.Bir İngiliz Lordu Atatürk’ün daveti üzerine İstanbul’a gelir. Bu misafir şerefine verilen yemekte servis yapan Türk elindeki tepsiyi devirir. Herkes büyük bi şaşkınlık içinde kalır ve Atatürk’ün ne tepki vereceği beklenirken, Atatürk ingiliz lorduna dönerek: – “Milletimiz herşeyi beceriyor da bir tek uşaklığı beceremiyor.” der.

2. İstanbul’un işgal günleri sırasında; başta General Harrington olmak üzere bir kısım işgal kumandanları Pera Palas Salonu’nun bir köşesinde otururlar. Mustafa Kemal nedense dikkatlerini çeker. Kim olduğunu soruşturdular. Mustafa Kemal denir. Kendisine haber göndererek masalarına davet ederler. Ama Mustafa Kemal’in cevabı hem nazik, hem kesindir: – Burada ev sahibi olan biziz. Kendileri misafirdirler. Onların bu masaya gelmeleri gerekir.

3. Bir gün ingiliz ordu komutanı, Atatürk tarafından davet edilir. Ordu komutanı marmara denizine kadar gemi ile gelir ve gemiden inerek sandal ile dolmabahçe sarayına doğru gelir. Tam sandal’dan inecek iken ayağı takılı sendeler ve düşmemek için elini yere koyar. Eli toz olur ve doğrularak elini temizlemeye çalışır. Atatürk cevap verir; Sayın komutan, elinizi temizlemeye gerek yok, Ülkemin her karış toprağı tertemizdir.

4.Yıllar sonra bir ressam, Mustafa Kemal’e Sakarya Savaşı’nı gösteren bir tablo hediye etti. Kendisi, ön planda güzel bir at hayvanına binmiş olarak görünüyordu. Ressam, tebrik beklerken, birdenbire Mustafa Kemal’in “Bu tabloyu kimseye göstermeyin” demesi üzerine şaşırıp kaldı. Kimse ne söyleyeceğini bilemiyordu. Mustafa Kemal açıkladı:
– “Savaşa katılmış olan herkes bilir ki, hayvanlarımız bir deri, bir kemikten ibaretti, bizimde onlardan arta kalır yanımız yoktu. Hepimiz iskelet halindeydik. Atları da, savaşçıları da böyle güçlü kuvvetli göstermekle Sakarya’nın değerini küçültmüş oluyorsunuz dostum.”

Об авторе

Alanya Vip журнал