Haber SAYI-3

Sanal Para (Gelecekte Hatta Günümüzde en değerli maden)

Şimdi sizlere ilk paranın bulunuşunda nasıl kabul görmüş olabileceğinizi bir düşünmenizi istesem? Hatta insanlar takas ile alışveriş yaparken biri gelmiş al bu para bana 10 okka buğday ver dedi ve herkes bunu kolayca kabul etti.
Evet bu o kadar kolay olmadı fakat alıştılar bunu kabul ettiler çünkü bir maden vardı ortada peki sonra biri çıktı ve bir kağıt uzattı ve dedi ki bu kağıt para al bu kağıdı bana tüm altınlarını ver sizce bu kadar kolay olmuş mudur ?
Evet bu da zor olmuştur hem de çok zor aradan biraz daha zaman geçti kredi kartları çıktı bu insanlar tarafında hemen kabul gördü mü işleyişe bakılırsa zor ama şimdi gelecekte hatta şuan günümüz de yeni bir ödeme yöntemi daha oluştu sanal para coin dünyası artık dünya ya hakim olmaya başladı hatta 2009 yılında şuan ki değer yaklaşık 4500 $ olan 1 btc bitcoin yaklaşık 0,01 cent i yani o zaman 10 $ lık almış olsaydık şuan yaklaşık 4,5 milyon dolarınız olacaktı şaka gibi ama değil hadi size farklı bir o kadar da insanları düşündüren bir coinden bitcoin den bahsedeyim okumanızda fayda var ve bundan sonra ki sayılarımızda da sık sık bununla ilgili yazılar yazacağım…

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiş, herhangi bir üçüncü parti hizmetine gerek kalmadan, eşler arasında para transferini mümkün kılan bir elektronik para sistemidir. Daha önceki dijital
para girişimlerinden farklı olarak, Bitcoin’de eşler arası ağ aracılığıyla işlemler onaylanır ve bu sayede mükerrer (tekrarlı) harcamaların önüne geçilmiş olur.

Kısa Kısa Bilgiler:
Bitcoin nedir: Bitcoin bir tür dijital para birimidir ve bu para birimi elektronik ortamlarda maksimum 21 milyon Bitcoin üretilebilir. – Üretilen veya satın alınan Bitcoinler dijital cüzdanlarda tutabilirler. Bitcoin kimse tarafından kontrol edilmez bir para birimidir. – Bitcoin, dolar ve euro gibi para birimlerinden farklı olarak, herhangi bir kalıp üzerine basılamaz. Dünyadaki milyonlarca kişi tarafından, bilgisayarlarda matematiksel problemleri çözen bir yazılım tarafından elektronik ortamda basılmaktadır. – Bu para biriminin onlarca örneği olmakla birlikte Bitcoin, şifreli para birimi (cryptocurrency) kategorisinde geliştirilen ilk örnektir.

Bitcoin diğer dijital para birimlerinden farkı nedir ?
Bitcoin internet ortamından satın almalar yapmak için kullanılabilir. Bu yüzden, birçok para birimi üzerinden (dolar, yen, euro, tl ) ve dijital para birimleri (paypal gibi ) üzerinden exchange edilebilir. Fakat bunların ötesinde, “Bitcoin nedir?” sorusunun cevabı, en önemli karakteristik özelliği olan, bağımsız bir para birimi olması ile tanımlanabilir.
Bunun anlamı, Bitcoin merkezi olmayan (merkez bankası da tabi ki) bir para birimidir ve hiçbir kurum tarafından kontrol edilemez. Bu yüzden çoğu kişi parasını Bitcoin olarak saklamayı tercih ediyor. Hiçbir banka onların parasını kontrol edemez.

Bitcoin’i kim/kimler yarattı ?
Mucidi olarak öngörülen “Satoshi Nakamoto”, Bitcoin’i matematiksel hesaplamalara dayanan çevrimiçi bir ödeme sistemi olarak yaratmıştı. Aslında bu mucidin bir kişi olduğu veya japon olduğu yönünde de kesin bir bilgi yok. Ama tek bilinen bu sistemin geliştirilmesindeki asıl amacın hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmayan, elektronik ortamda transfer edilebilen, daha hızlı aktarılabilen ve işlem ücreti oldukça düşük, bağımsız bir para birimi yaratmak olduğudur.

Bitcoin nedir: Temeli neye dayanır?
Aslında para temel olarak, vatandaşların merkez bankalarındaki altın rezervi karşılığında ellerinde tuttukları rakamsal ve likidite değişim aracıdır. Yani paranın değerini aslında altın rezervleri belirler. Fakat Bitcoin’de durum daha farklı. Bitcoin’in değerini, günlük hayattaki kullanım oranı ve piyasadaki miktarı belirliyor. Tüm dünyada insanlar, Bitcoin üretmek için matematiksel hesaplamaları çözen yazılımlar kullanıyor. Matematiksel formüller tamamen ücretsiz ve isteyen herkes bunları çözebilir. Yazılımlar açık kaynaklı olarak kişilere sunuluyor, bu da
herhangi birinin hesaplamaları kontrol etmek için yazılıma göz atabileceği anlamına geliyor.

Fakat Bitcoin, kim tarafından basılıyor ?
Hiç kimse… Bitcoin, fiziksel olarak hiçbir merkez bankası tarafından basılmamakta. İnsanlar tarafından anlaşılabilir ve bankalardaki gibi karmaşık prosedürleri olmayan bir para birimidir. Bankalar paranın değerini düşürmek veya ülkenin borcunu kapatmak için para basabilirler. Fakat sistemde böyle bir uygulama mevcut olamaz, çünkü Bitcoin
bağımsız bir para birimi. Bitcoin, dijital ortamda, Bitcoin üretmek isteyen herkesin katılabildiği bir grup insan tarafından üretilmekte. Üretimi, esasında “mined” (kazıp çıkarılan) anlamındaki İngilizce kökenli kelime ile tam anlamıyla ifade ediliyor. Bitcoin, bilgisayarlar ile, bir iletişim ağı yardımıyla üretilebilir.

Yazar Hakkında

Alanya Vip Dergisi