SAYI-5 Tuhaf Olaylar

Göbekli Tepe

HDResim.net

Efes Antik Kenti ve Diyarbakır Kalesi ve çevresindeki Hevsel Bahçeleri Türkiye’nin en yeni tarihi mekanları haline geldi. Türkiye’nin bir sonraki adayı Şanlıurfa’da bulunan, Suriye sınırından uzak olmayan Gobeklitepe Taş Devri Kültü’dür. Buranın keşfi, bir film komplosunu andıran tesadüflerle başladı. 1983’te yerel çiftçi Mahmut Kılıç, oyma bir taş bulup tarlasına Orencik köyüne götürdü. Oradan Şanlıurfa Müzesine götürdü ve burada birinin bu taşın önemini fark edebilmesi için on yıl beklemesi gerekti. 1993’te müzeyi ziyaret eden Alman arkeolog Klaus Schmidt, taş üzerinde tarihi 12 bin yıl geriye götüren bir yolculuğun başlangıcını işaret eden taş üzerinde testler yaptı.

Al-Monitor’un verilen bir röportajda, Kültür ve Turizm Bakanlığı kültür mirası ve müzeleri genel müdürü Gökhan Bozkurtlar, İstanbul Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi ortak bir ekibinin ilk arkeolojik çalışmaları sitesinde gerçekleştirdiğini söyledi. Bununla birlikte, anketler yüzeyle sınırlı kalmıştır. Gerçek çalışma 1995 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesinin ortak çabasıyla başladı. 2007 yılında Türk hükümeti ekibin başında Schmidt ile kazı yapmak için yeşil ışık yaktı. 2011 yılına kadar, UNESCO’nun geçici listesinde yer aldığı site, Dünya Mirası Listesine aday gösterilecek ve dünyanın en eski tapınak merkezi haline getirildiği keşfedilen keşifler listesine girmişti. Göbeklitepe’de dört kat belirlendi. Şanlıurfa Müzesi Müdürü Muslum Ercan’a göre, üst katman tarımsal yüzey dolgusundan, diğer üç katman ise Çömleksiz Neolitik Çağ’a kadar uzanıyor. Sahadaki kazıları bekleyen en az 20 adet anıtsal yapı olduğuna inanıyor.

Şu ana kadar Gobekli tepe’de neler keşfedildi?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Al-Monitor’e sağladığı bir bilgi sayfası şunları içeriyor: “İki adet 5 metrelik uzunluğunda [16 feet], T şeklindeki kireçtaşı sütunlar, 30 metreye kadar 20 yuvarlak ve oval yapılarla çevrelenmiştir [98 ayak] çapındadır. Bu yapıların iç duvarlarında, daha küçük sütunlar vardır. Göbekli tepe’den elde edilen bilimsel veriler, Neolitik Çağ’ın arkeolojik araştırmalarında teorik çerçeve ve tarihlerin yeniden değerlendirilmesini gerektiren önemli bulguları içermektedir. Göbekli tepe’nin yeri ve büyüklüğü, burada yapılan karbon tarihlemesi ve yapıların anıtsal karakteri temel alınarak bölgenin benzersiz bir Neolitik kült sitesi olduğu anlaşılmaktadır. Doğal ortamında 12.000 yıl boyunca dokunulmadan kalan alan, önemli arkeolojik bulgular sağlamıştır. ”

Sahadaki sütunlar, akrepler, tilkiler, yılanlar, yaban domuzları, aslanlar, vinçler ve mallards gibi hayvan oymalarının yanı sıra bitkiler ve soyut semboller içerir. Tapınak 7.000 yılda Stonehenge’den, Mısır piramitlerinden 7.500 yıl öncesine ve ilk Mezopotamya şehirlerinden 5.500 yıl öncesine dayanıyor. Temmuz 2014’teki ölümünden önce çekilmiş bir belgeselde Schmidt, “Suriyedeki Jerf el-Ahmar’daki Türkiye’deki Çayonu ve Nevali Cori ya da Mureybet gibi bu döneme kadar bildiğimiz siteler olarak normal bir yerleşim yeri değil. Bunlar yerleşim yerleri, ancak burada çok farklı. Burada esas olarak ev hayatı için kullanılmayan tesislerimiz var. Ritüel amaçlı, dini amaçlar için kullanıldığı açıktır. … Yani bu site ağırlıklı olarak Taş Devri tapınaklarından oluşuyor. … Vadi ya da ovalarda gizli değil, burada en yüksek dağın tepesinde, her taraftan görülebiliyordu.

Uzman arkeolog bulguların ekibin nasıl bir şaşkınlığa uğradığını açıklamaya devam etti. “Geç avcı-toplayıcı toplumlar bağlamında böyle gelişmiş bir mimari beklemedik. Eski Taş Devri’nde avcı-toplayıcı toplumlar insanlık tarihine hükmetti. … Tarım icat edilmedidedi. “Ortak fikir, çok ilkel başlangıçlardan, burada Yakın Doğu’da yerleşmiş toplumlarla gelişen uygar yaşam biçiminin varlığıydı ve şimdi bunun çok daha karmaşık olduğunu anlıyoruz.İnşaatçılar için temel hammadde olan çakmaktaşı, bölgede çok yaygın olan Schmidt açıkladı. Yapıların korunmasımuhteşemdedi, çünkü site yüzlerce metre küp malzeme kullanıp Taş Devri boyunca kasten doldurulmuş ve gömülmüştü. Kazı ekibinin Temple D olarak adlandırdığı tapınaklardan biri, üzerinde oyulmuş semboller açısından özellikle çarpıcı. Schmidt, “Burada dikey bir sıraya yerleştirilmiş ve sadece bir dekorasyona kıyasla çok daha ilginç, çok ilginç bir motif dizisi vardedi. “Bu motif dizisi bize Mısır hiyerogliflerini hatırlatıyor.
Burada yazmadığımız açık, ancak kısmen anladığımız semboller var. Örneğin burada yılan var, açık. Ancak burada H
şeklinde bir işaret var ve bu sembolün anlamını bilmiyoruz. ” Türkiye’nin UNESCO eski daimi temsilcisi olan eski emekli büyükelçisi Numan Hazar, artık Gobeklitepe’nin dünyanın en eski insan yapımı yerleşim ve kültü merkezi olduğuna şüphe yok ki, Anadolu’da birçok medeniyetin keşfedilmeye devam edileceğini vurguladı. Hazar, Al-Monitor’e yaptığı konuşmada, Dünya Mirası Listesi’ndeki yalnızca 15 yerin Türkiye için çok az olduğunu söyledi. “Listeye girebilecek yüzlerce anıtımız var. Türkiye’deki herhangi bir yerde, İstanbul metrosu da dahil olmak üzere
geçmişi tarihte ortaya çıkıyordedi. “Hititlerden Romalılardan Bizanslara ve Selçuklulardan birçok halk, medeniyetlerin beşiği olan Anadolu’da sayısız iz bırakmıştır. Örneğin, Çatalhöyük, insanlığın yükseliş ve gelişimi üzerine her kitaptır. Bütün bu anıtların, uluslararası toplumun Türkiye karşısında olumlu bir etkisi olacaktır. ”
Türkiye’nin iş dünyası da Gobeklitepe’yi Dünya Mirası Listesi’ne yazma çabalarına destek veriyor. Ünlü iş adamları
tarafından desteklenen Birlik, Ocak ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla Paris’teki UNESCO karargahındaDin’in Doğuşu ve Uygarlıkların Yükselişi: Göbeklitepe Neolitik Alanıkonulu bir konferansa katıldı. Dernek Başkanı Demet Sabancı önde gelen Türk tarihçi İlber Ortaylı Anadolu’yudünyanın en büyük açık hava müzesiolarak nitelendirirken, bundan sonra Türk özel sektörünün kültürel mirasın korunmasına yatırım yapacağına söz verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun, Göbeklitepe’deki kazıların devam edeceğini ve bulguların alanda konvansiyonel konseptlerin gelişmesine yetecek kadar önemli olduğunu vurguladı. Şanlıurfa’nın Harran Üniversitesi’nde tarih bilirkişi Cihat Kurkcuoğlu, turistlerin yakında Göbeklitepe’ye gidebileceğine inanıyor. “Türkiye için Gobeklitepe ne ise Mısır içinde piramitlerde odur. Kısa süre içinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne geçeceğine ikna oldumdedi. “Burayı görmek için milyonlarca insan buraya gelecektir. Dünyanın dört bir yanından gelen uçaklar yalnızca Gobeklitepe’ye uçacak. “

About the author

Alanya Vip Dergisi