Haber Röportaj SAYI-3

TESBİH-İ ALA

Written by Alanya Vip Dergisi

Tesbih İslami ibadet boncuklarının adı, Katolik tesbih ile de karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, Türkiyede biraz daha
farklı anlamlar taşımaktadır. Tesbih, “kabadayıların kullandığı, kabadayı olan, kaba bir imaj türü olan karakteristik
özellik taşımaktadır maalesef.

27 yaşındaki Talip Akça, tesbih sadece namaz boncuklarından ibaret değildir. Aynı zamanda sadece yanlış anlamaya sebep verecek bir kabadayı simgesi de değildir. Ona göre, bugünün modern insanı için mükemmel, şık bir aksesuar. Birkaç ay önce Talip Akça Alanya merkezinde bir dükkan açtı. Tesbih-i-Ala’da 50 TL’den 50.000 TL’ye tesbih
satıyor. Talib Akça içinTesbih bu bir tutku ve tesbih hakkında biraz daha bilgi vermesini istedik.

SÖYLERMİSİNİZ, TESBİH NEDİR?
Bir tesbih, tropikal ahşap, kehribar, oniks vb. Gibi doğal malzemelerden yapılmış bağlantılı boncuklardan yapılmış bir zincirdir.

TESBİHİN İŞLEVİ NEDİR?
İlk olarak tesbih, İslami ibadet boncuklarıdır. En yaygın olanı 33 taşlıdır, ancak tesbih’de 99 taş’da bulunabilir, bu islami olarak kullanılan versiyonudur. Dua edenler için olanda 99 taşı var. İkincisi, tesbih sıklıkla stresin hafifletilmesi için kullanılır. Boncukların parmaklarınızdan kaymasına izin verme şekliniz, ritmik sakinleştirici etkiye sahiptir. Üçüncüsü, tesbih bir sembol olarak görülüyor. Birkaç yıl önce tesbih, sıklıkla kabadayılarınkabadayıolarak adlandırdığı kaba insan türlerinin elinde görülürdü. Boncuklar ne kadar pahalı ve özel olursa, statüsü
de o kadar yüksek olur. Ama günümüzde, tesbih herkese şık bir aksesuar olarak gittikçe daha çok kabul görüyor. Sanırım, mağazamız Tesbihi- ala bunu başarmış durumda.

SİZİN GİBİ GENÇ BİRİNİN TESBİHE OLAN MERAKI NASIL BAŞLADI?
Dürüst olarak söylemek gerekirse tam bilmiyorum ama tesbihten çok genç yaşta büyülendiğimi söyleyebilirim. Ben hep bir tesbih istemiştim. Ailem dediler ki: “Kabadayıdeğilsin. Bu sana göre bir şey değil. Fakat Tesbih’in herhangi bir yargıya sebep olmadığını düşündüm, güzel bir aksesuar olduğunu düşündüm. Bu yüzden başladım. İnanıyorum ki herkes Tesbih ile iyi görünebilir. Sloganımız; Efendiliğin Sembolüdür. Centilmenlerin Sembolü.

BU KONUDA BİR E-TİCARET SİTESİ AÇTINIZ VE SONRA ALANYA’DA TESBİHİ-ALA’YI AÇTINIZ, İŞLERİNİZ NASIL?
Online mağazayı geliştirmeye başladığımda kimse bizi tanımıyordu ve biz sadece birkaç tesbih satabildik. Bu, Türkiye’de tanınmış bir aktöre güzel bir Tesbih verdiğimizde değişti. Oktay Kaynarca. O zamandan sonra tüm Türkiye ve yurtdışında tanınmaya başladık.

BİR TESBİHİ EKSTRA ÖZEL YADA DAHA PAHALI YAPAN ETKENLER NELERDİR?
İki unsur; boncukların yapıldığı malzeme ve benzersiz tarihi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 19. yüzyıl döneminde yapılmış bazı Tesbihlerim var. Bu tesbihler elbette antikar ve her biri ortalama 50.000 TL’dir. Tesbihi-ala’da elbette 50-60 TL’ye tesbihler satıyoruz. Doğal malzemeler kullanıyoruz ve çok kullanıldıklarında bazı tesbihler zamanla renk değiştiriyor.

 

About the author

Alanya Vip Dergisi