Nummer 2 Teknik

Teknik

Ücretsiz mi Nasıl ?

Önceki yazımızda teknoloji şirketlerinin sizin hakkınızda bildiği konuları 60 madde olarak sıraladık. Aslında liste biraz daha uzundu, biz genel olarak kısalttık. Bu sayımızda ise sizin hakkınızda bu kadar bilgiye sahip olan teknoloji devlerinin bu bilgiyi ne amaçla ve nerede kullandıklarını yazacağız. Mesela FACEBOOK bütün dünya üzerinde ki kişileri birbiri ile buluşturmak isterken, size hiç bir şey satmıyorken, nasıl olur da 1.2 trilyon dolarlık bir şirket olabilir. Bu kadar sunucu, barındırma, sizin paylaşımlarınızı internette saklama, dakika başı 900.000 paylaşım yapılan bir alanda nasıl olurda bu kadar çalışan en iyi ücreti alır ve bu şirket sizden hiç bir ücret talep etmez?
Gelelim GOOGLE; dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru ve eğer Android, Samsung, LG, GM, gibi telefonlar kullanıyorsanız, dünyanın en büyük mobil işletim sistemine sahip olan GOOGLE, nasıl olur da 1,3 trilyon dolarlık bir servete sahip olabilir. Apple, iPhone, nasıl olur da 752 milyar dolarlık bir bütçeye, binlerce çalışana sahip olabilir? Cep telefonu ve Laptop satarak mı? Samsung 400 milyar dolarlık bir bütçe ile acaba kaç bin çalışana iş veriyordur? Kısaca burada markaların elde ettiği kar yada bütçelerini yazmayacağız. Dünya üzerinde bu kadar şirket var ve bunların çoğu Amerika’da bulunmakta. Bunların en büyükleri arasında Microsoft Google, Apple, Facebook, Twitter, Instagram gibi yüzlerce şirket var. Peki dikkatinizi ne kadar çekti bilemiyoruz ama bu şirketlerin yarıdan fazlası ücretsiz hizmet veriyorlar.Hiç bir ücret talep etmeden hizmet veren instagram, facebook telefon işletim sisteminiz android neden bedava.? Ücretsiz hizmet varmıdır.? Siz telefon satın alıyorsunuz ama içindeki işletim sistemi tamamen ücretsiz instagramda resim paylaşıyorsunuz o’da ücretsiz. Aslında konuyu uzatmak yerine gelin size kısca bunların neden ücretsiz olduklarını anlatalım. Teknoloji devrinde yaşıyorsak birşeyleri bilelim.

Dünya’nın en büyük Sanayi’si günümüzde silah sanayi fakat ikinci en büyük sanayi ise İlaç sanayisi ve üçüncü en büyük sanayi ise bilgi teknolojileri. Ortalama silah sanayi her sene1,9 katrilyon dolar gibi korkunç bir alım satım yapar. Peki ilaç sanayi ortalama yılda ne kadar bütçeye sahip.? 775 Trilyon dolar. Hemen üstte size teknoloji şirketlerinin değerini vermiştik. O rakamlar bu rakamların yanında gülünç rakamlar değil mi.? Bill Gates (Microsoft), Mark Zuckerberg (Facebook,Instagram,WhatsApp,Larry Page ABC (GOOGLE). Bu arada kendimize sormamız gerek soru bu kadar yüksek rakamların olduğu bir dünya’da Türkiye nerede yada ne yapıyor.?

Maalesef bilgi teknolojileri konusunda halkın aydınlatılması yada bu teknolojilere yatırım yapılması alanında ülkemiz çok geride ve çok yol kat etmesi gerekiyor. Önceki yazımızda anlattık sizin,bizim hakkımızda bu şirketler bunları biliyor evet ama biliyorsa ne yapıyor.Nerede kullanıyor bu bilgileri konuya tek bir kişi olarak bakmayın.Türkiye hakkında bu şirketlerin bizim hakkımızda bildikleri demek ki sadece sizinle yada bir kişi ile alakalı olmaktan çıkıyor. Kısaca şirketler sizi değil tüm bir ülkenin detaylarını biliyorlar.

Om författaren

Alanya Vip Magazine