SAYI-2 Yaşam

Tüm Zamanların En Büyük Dolandırıcısı Sülün Osman’ı Yakından Tanımak İster misiniz?

1923’te İstanbul’da doğan Osman Ziya Sülün başta kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları, tramvaylar olmak üzere birçok kamu malını ve tarihi eseri halka satarak ya da kiraya vererek büyük paralar kazanmış. Çevirdiği işler ve yaptığı savunmalarla fıkra gibi bir hayat yaşayan Sülün birçok filme ve kitaba da konu oldu.

1. İlk kurban ev sahibi.
Kiracısı tarafından dolandırılmak birçok ev sahibinin başına gelmiştir ama söz konusu Sülün Osman olunca insan detayları fazlasıyla merak ediyor ama bu konuda fazla bir bilgi yok. Birçok kişinin dedesiyle, babasıyla bir dönem yolu kesişmiştir Sülün’ün. Bu konuda bilgisi olan varsa yorum bırakabilir.

2. Dolmabahçe Sarayı önünde saat ayarlama parası.
Sülün Osman birkaç arkadaşıyla birlikte Dolmabahçe Sarayı’nın önüne gidip beklermiş. Etraf kalabalıklaşınca arkadaşlarına saatlerini ayarlatır sonra da onlardan saat ayarlama parası alırmış. Duruma anlam veremeyen
insanların arasından, bir süre sonra dayanamayıp ”Ne yapıyor bu adam?” diye soranlar mutlaka oluyormuş. Bunun üzerine her Türk insanı gibi ”Ne kadar kazanıyorsun sen buradan?” diye muhabbete giren vatandaşlara da geçmiş oluyormuş.

3. Taksim Meydanı’na paspas…
Dolmabahçe Sarayı önündeki numarasına benzer bir numara bu da aslında. Önce Taksim Meydanı’na paspas serip oradan geçenlerden ‘Burası benim’ diyerek para alıyor, daha sonra ”Ne kadar kazanıyorsun sen buradan” diyenlere komple Taksim Meydanı’nı satıyormuş.

4. ”Kusura bakma hakim bey. Memlekette Galata Kulesi’ni satın alacak eşekler olduğu sürece ben bu kuleyi satarım”’
Galata Kulesi’ni de sahiplenen Osman, mahkemede kendisini bu sözlerle savunmuş. Doğru söze ne denir ki?

5. Tarzan Çetin’in evini satmaya çalışması ve ilk dayağı.
Sülün, Tarzan Çetin’in ormandaki klübesini satmaya kalkınca durumu fark eden Tarzan Çetin’den büyük bir dayak yemiş. Neredeyse hastahanelikolan Sülün ”Daha önce böyle dayak yememiştim” demiş.

6. Falcılık ve Büyücülük denemeleri.
Zamanla kamu malları üzerindeki fikirleri tükenince bir kere de şansını medyumluktan yana kullanayım demiş ve evlenemeyen kadınları kesin olarak evlendirdiği iddiasıyla sektöre giriş yapmış.

7. Gittiği barda eğlendiği kadınları dolandırması
Sülün, bir barda kadınlarla tüm gece yiyip içip eğlendikten sonra, hesabın o kadınlara ait olduğunu söyleyerek bardan çıkmış. Kendisinin Sülün Osman olduğunu anlayan kadınlar, bizi de satar diyerek korkudan olayın çok üzerinde durmamışlar. Bunun üzerine Sülün Osman ”Adım çıkacağına canım çıksaydı” demiş.

Yazar Hakkında

Alanya Vip Dergisi