Sağlık SAYI-3

Uzman Doktor Ümit KÖSE Cevaplıyor

Ayşe B.
Merhaba hocam 4.5 yaşında bir kardeşim var. 10 aylıkken alerjik bronşit dediler. Aşırı zor büyüyor. Her şeyden nem kapıyor. Oldukça çok boğaz enfeksiyonu oluyor. En önemlisi aşırı terliyor. Önü sırtı özellikle boğaz bölgesi. Sürekli bez değiştiriyoruz. Geceleri daha fazla terliyor. 10 dakika da bir bez değiştiriyoruz. Çok zor oluyor. 2 yıldır geceleri ilacını bir kaşık içiyor. Tamam balgam ciğere inmiyor ama neden ayda bir hasta oluyor?

* Alleriik rinit veya alerjik bronşiti olan çocuklarda herhangi bir alerjen temasında sürekli geniz akıntısı olacağından enfeksiyon sıklığı artar. Aynı zamanda alerjik rinite bağlı olarak geniz eti büyümeleri de bu durumu daha da arttırabilir. Büyüme geriliği ve sık enfeksiyon öyküsü var ise mutlaka demir eksikliği, kronik hastalıkar, guatr gibi bazı durumları dışlamak açısından sistemik bir muayene ve ayrıntılı tetkikler gerekir. Geçmiş olsun.

Kamil S.
Merhaba hocam 6 yaşındaki oğlumun 1 haftadan bu yana vücudunda renkli kabarık ve büyük olmamakla beraber küçük döküntüler ve kaşıntı var 4 kez doktora gittik sadece allerset şurup ve kremler verildi ancak kaşıntı devam ediyor en son kan tahlili istedik ve sonuçlarda OEO değeri 8 olarak çıktı henüz sonuç için doktora gidemedik ancak bu sonucun ne anlama geldiği konusunda sizin fikirlerinizi önemsediğim için danışma gereği duydum yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla.

* Kızarıklık ve kaşıntı bu mevsimde ensık viral etkenlerle olur. Özellikle 6. hastalık, el-ayak-ağız hastalığı gibi. Muayenede doktorunuz böyle düşünmüş ise zaten tek yapabileceğiniz Antihistaminikler(allerset gibi) ve kaşıntı giderici kremlerdir. Kan tahlilleri karaciğer kaynaklı durumlar ve başka bakteriyel etkenleri dışlamak için yapılır. OEV tek başına değerlendirilmez, diğer hemogram parametreleri ile birlikte değerlendirmek gerekir. Geçmiş olsun.

Elif Y.
Merhaba hocam 3 aylık bir oğlum var.20 gündür mukuslu ishal, huzursuz ve çok sık kusmaya başladı. Amip tahlili yapıldı, sonuç temiz çıktı. Gaitada gizli kan pozitif çıktı. Çocuk doktorumuz inek sütü proteini alerjisi olabilir dedi ve 2 haftadır çok sıkı bir diyet yapıyorum. Bebeğim sadece anne sütüyle besleniyor ve kilo alımı çok iyi. 3 aylık ve 6.680gr. Süt ürünleri ve Alerjik olabilecek tüm besinlerden uzak durduğum halde bebeğimde en ufak bir değişme olmadı. Sebebi ne olabilir, lütfen yardımcı olabilir misiniz.

* Bebeklerde ilk aylarda kaka cıvık ve altın sarısı olur, günde 10 defaya kadar da olabilir. Ancak tabi ki mukuslu yeşil ya da kanlı kaka çıkışı, kilo alım problemleri,kusma, deride egzematöz döküntüler gibi durumlar besin alerjisine bağlı olabilir. Bunu için gerekli tetkikler yapıldıktan sonra başta inek sütü olmak üzere 15 er günlük besin eliminasyonu uygulanır.Enfeksiyon ve bazı malabsorbsiyon hastalıkları da yine bu yakınmalara neden olabilir.

Tan A.
Merhaba hocam eşimle beraber dünya tatlısı 3 aylık oğlumuz var, yanaklarında kahverengilikler ve biraz beyazlıklar oluştu. Neden olabilir? Cilt doktorlarına gösterdim atopik dermatit diyen oldu saboreik dermatit diyen oldu, doğum lekesi olabilir diyen oldu ama net bir cevap alamadım. Sizce neden şimdiden teşekkürler.

* Yüz veya vücutta çıkan kahverengi lekeler eger cafe eau late lekesi dediğimiz lekelerse ve çok sayıda ise önemli olabilir ve araştırmak gerekebilir. Atopik dermatit ya da seboreik dermatit lekeleri genelde kuru ciltte olan üzeri kuru ve kaşıntılı döküntülerdir. Bu açıdan bu tür döküntü ya da lekeleri görmeden yorum yapmak yanlış olur. Bence bir
çocuk doktoru tarafından görülmesi gerekir. ;Geçmiş olsun.

Gül K.
Merhaba hocam bebeğim 17 günlük dün banyodan sonra kayınvalidem bebeğimin kasıklarına koltuk altı ve boynuna tuz sürdü. Durulamadan kıyafetini giydirdi. Bir şey olmaz dedi ama içim rahat etmedi 3-4 saat sonra ıslak mendille silmeye çalıştım ama bütün gece o şekilde uyudu ertesi günü yıkadım hemen bir sıkıntı olur mu böyle bir şeye izin verdiğim için vicdanim sızlıyor çok üzülüyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

* Bebekleri tuzlamak artık önermediğimiz bir yöntem. Bundan dolayı vücutta tuz metabolizmasında bozukluklar olabiliyor. İdrar çıkışında azalma ve vücutta ödem yani şişlikler açısından dikkat edilmeli. Geçmiş olsun.

Tuğba Ş.
Merhaba hocam bebeğim 5 buçuk aylık 4.aydan itibaren yüzünde kızarıklıklar var cildiyeye götürdüğümde dermatit egzama dedi ama nedenini alerji testinde öğrenebileceğini söyledi alerji testi yaptırdık çok az miktarda inek sürü alerjisi çıktı neocate mama kullanıyoruz 1.5 aydır önceleri kızarıklıklar azalır gibi oldu fakat şimdi tüm vücuduna
yayıldı acaba başka birşeyden mi kaynaklanıyor diye düşünüyorum ayrıca çok kaşınıyor bebeğini huzursuz ediyor sizce hangi ne yapmalıyım alerji sanıyoruz ama zaman kaybediyoruz sanki başka bir şey var oğlumda nasıl anlayabiliriz hangi bölüm e yönlendirirsiniz gitmem gereken hangi bölüm ? İyi çalışmalar

* Atopik Dermatit multifaktöriyel bir olaydır. Yani genetik, alerjik ve çevresel faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Alerji testleri tabi ki yapılabilir. Ancak bebeklerde alerji %60 a yakın IgE aracılıklı olmaz yani alerji testleri negatif gelebilir. Bu çocuğunuzda alerji olamadığını göstermez. Klinik takip ve eliminasyonlarla karar vermek gerekir. Bu açıdan Çocuk Alerji uzmanına başvurabilirsiniz.Geçmiş olsun

İpek L.
Merhaba hocam oğlumun yüzünde alerjik egzama var inek sütüne alerjisi olabileceği söylendiği için içinde inek süt olan hiçbir şey yemiyorum ama yine tekrarladı kortizonlu ilaç kullanınca geçiyor sonra yine tekrarlıyor kakasını haftada bir fitille yapıyor sadece emziriyorum ek gıda almıyor ne yapabilirim küçük olduğu için alerji testi de yapmıyorlar yardımcı olabilir mi siniz.?

*Yukarıdaki soruda da anlattığım gibi Atopik dermatit ya da egzema birçok nedene bağlı olabilir. Tedavi ile gerilese de etkenin maruziyeti ile tekrarlar, Birçoğu 6 yaşından sonra kaybolur. Bu konuda yardımcı olabilmek için sistemik muayene yapılıp klinik takip yapmak gerekir. Geçmiş olsun.

Yazar Hakkında

Alanya Vip Dergisi