Sağlık SAYI-1

Uzun Yaşamanın 9 Sırrı

Uzun Yaşamanın 9 Sırrı – Uygulayın ve Daha Uzun Yaşayın…

Uygulayın ve Daha Uzun Yaşayın…

Yaşam tarzınızda birkaç değişiklik yapmak, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Yakın tarihte yapılan araştırmalara göre sigara içmek egzersiz yapmamak, meyve ve sebze yememek, seks yapmamak gibi alışkanlıkların sizi erkenden mezara götürebileceği görüldü. Tavsiyelere uyarak 12-22 yıl daha fazla yaşayabilirsiniz.

Neyse ki, sizin için 9 tavsiye’de bulunarak, hem kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun, hem daha uzun yaşayın, hemde genç ve zinde hissedin.

1.Tıka Basa Yemek Yemeyin
100 Yaşına kadar yaşamak istiyormusunuz? O zaman ilk işiniz az yemek yemeyi öğrenmek zorundasınız. Sağlıklı yaşamaya başlamak için ilk iyi fikir bu olabilir. Dünyanın dört bir yanındaki uzun ömürlü insanları araştıran Dr.Dan Buettner, En yaşlı Japonların sadece %80 oranında yemek yediğini ve sonrasında üzerine başka bir şey yemediklerini keşfetti.
Louis Üniversitesi araştırmacıları daha az yemenin yavaş yavaş yaşlanmanıza yardım ettiğini doğruladı; 2008’de yapılan bir araştırmada, kalorileri sınırlandırmanın, metabolizmayı yavaşlatan ve yaşlanma sürecini hızlandıran bir tiroid hormonu olan T3 üretimini düşürdüklerini bulmuşlardı.

2.Cinsellik
Haftada iki ila üç kez seks yapmak, hayatınıza üç yıla kadar katkıda bulunabilir. Seks yapmak etkileyici miktarda kalori yakabilir; bazen de 30 dakika koşarak bu kadar kalori harcayamayabilirsiniz. (Hangisini tercih edersiniz?)
Düzenli cinsel hayat, kan basıncınızı düşürür, uykunuzu düzen sokar, bağışıklık sisteminizi ve vücut direncini artırabilir ve kalp damar sağlığınızı koruyabilir.

3.Televizyonu kapatın
Televizyon önünde çok fazla zaman harcamak sağlık üzerinde ciddi sıkıntılar yaratabilir. Aslında, 2010’da yapılan bir araştırmaya göre, günde dört saat veya daha fazla TV izleyen kişilerin, günde iki saatten daha az izleyen kişilere göre %46 oranında ölüm risklerinin daha yüksek olduğunu tespit ettiler.

Biraz TV’den uzak durmak hayatınızın geneline %11 oranında uzama katarken izleyenlerin ise kalp hastalığından ölme riski %18 oranında artar.

4.Güneşten Uzak Durun
Çok fazla güneşte kalmak cilt kanserine neden olabilir. Aynı zamanda güneşten uzak durarak kırışıklıkları, ince çizgileri ve sarkık cildi önleyebilirsiniz ve bu genç görünmenizi sağlayabilir.

Günlük cilt bakımınıza güneş kremi eklemek için aslında çok fazla nedeniniz var. (30 yaş ve üzeri için geçerli). Güneş Kremini yalnızca yüzünüze sürmeyin. Tüm vucudunuza mutlaka uygulayın, Vücut derisi de yüz derisi kadar hassastır.

5.Arkadaş ve Dost Edinin
Araştırmalar, güçlü bir arkadaş ağınız ve ailenizin olmamasının kalp hastalığı riskinizin daha fazla olduğunu gösteriyor. Yalnız olmak iç organlarda sebepsiz iltihablara neden olabilir ve sağlıklı kişilerde, yüksek kolesterol tetikleyebilir hatta ağır sigara içmek kadar tehlikeli olabilir.

Yalnızlık, depresyonu tetikler ve aynı zamanda depresyona yatkın olan yaşlı insanlar için en büyük riski teşkil etmektedir.

6.Alkolü azaltın
Günde 2 yada daha fazla kadeh içki içmek, kalp damar, beyin ve vücut fonksiyonlarını direkt etkiler.
Bunun yanısıra kilo aldırmaya, cinsel aktivite bozukluklarına sebep olabilir.

Bununla birlikte günde bir kadeh kırmızı şarap kalp ve damar sağlığınızı korur.

Amerikan kardiyoloji derneği araştırmaları, kırmızı şarap konusunda tavsiye’de bulunmuştur.

7.Meyve ve Sebze Tüketin
Günde en az üç çeşit meyve ve sebze yemeyerek, sağlığınızı %22 oranında kaybedersiniz. Lif ve vitaminler açısndan yoğun olan meyve ve sebzeler kalp rahatsızlıklarını %76 oranında düşürür. Erkeklerde prostat kadınlarda ise meme kanserinin en iyi savaşçıları meyve ve sebzelerdir.

Bununla birlikte meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanların iltihaplanma önleyici ve dolaşımı artırıcı etkileri bulunmaktadır.

8.Spor konusunda yoğunlaşın
Günlük yarım saat eksersiz genç kalmanızın en büyük fomülü olabilir. Kalp hastası değilseniz, yüksek tempoda yapacağınız spor genel yaşamınıza 4-14 yıl arasında ekstra katar.

Kalp ve metabolizma üzerinde yüksek oranda olumlu sonuçları olan spora hayatınızda mutlaka yer verin.
Günde 30 dakika mutlaka yürümeye çalışın. Bir süre sonra vücut üzerinde değişimleri göreceksiniz.

9.Sigarayı Bırakın

Sigarayı kesinlikle bırakın, 35 yaşından sonra sigarayı bırakmış olan kişilerde hayatınıza ortalama olarak 8-16 yıl ilave edebilirsiniz.
Akciğer kanseri ve KOAH hastalığını sigara yüksek oranda tetikler ve sigarayı bırakmanız durumunda bu hastalıklardan birine maruz kalmış iseniz hastalığı tersine döndürmek belki mümkün olabilir yada hastalığı yavaşlatabilir.

Yazar Hakkında

Vip Alanya