Festival SAYI-1

Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni Ali Gürbüz kazandı.

Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni Ali Gürbüz kazandı. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Gökbelde Gerçekleşti

Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin rövanşı niteliğinde olan Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni Ali Gürbüz kazandı. Gökbel Güreş Ağası ise bu yılda değişmedi.

Bu yıl 13. gerçekleşen Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne 500 güreşçi katıldı. Alanya’nın Gökbel Yaylası’nda gerçekleştirilen yağlı güreşlerde başpehlivanlık finalinde İsmail Balaban ile Ali Gürbüz karşılaştı.
Güreşin normal süresinde galip çıkmayınca puanlama usulü eleme bölümüne geçildi. Ardı ardına tuşa zorlayan İsmail Balaban’ın yaptığı hareketlerle rakibini baya zorladı. Rakibinin üzerinde baskı kurmaya çalışan Balaban’ın bir anlık boşluğundan faydalan Ali Gürbüz karşılaşmayı tuşla kazandı.

Diğer kategorilerde Başaltı kategorisinde Hasan Borucu, büyük ortada Cengizhan Şimşek, küçük orta büyükte Mehmet Ali Avcı, küçük orta küçükte Serkan Dedemoğlu, deste birde Enes Doğan, deste ikide Süleyman Çetin, destek 3’te Süleyman Kozakoğulları birinciliği elde etti. Kırkpınar Güreş Festivali’nde finalde karşılaşan İsmail Balaban ve Orhan Okulu bu defa yarı finalde karşılaştı. Yarı finalde sakatlanan Okulu yarıştan çekildi. Öte yandan Ali Gürbüz de yarı finalde rakibi Serhat Gökmen çıkmaması nedeniyle finale çıktı.

Ağa değişmedişmedi
Güreş ağalığı için 5 kişinin yarıştığı açık artırmayı 207 bin TL ile en yüksek teklifi veren iş adamı Kerim Yılmaz, 5. Kez ağa olarak yerini rakiplerine vermedi.

“Birinci olduğum için mutluyum”
Güreşin birincisi Ali Gürbüz karşılaşma sonrası yaptığı açıklamada finalde galip geldiğinden dolayı çok mutlu olduğun belirti. Gürbüz, “Ben bu yıl Kırkpınar güreşlerine çok iyi hazırlanmıştım. Bir türlü sakatlıklar peşimi bırakmadı, Kırkpınar nasip olmadı. Ucu ucuna yetişebildim ama yetmedi. Burada bu güzel güreşler oldu. Birinci olduğum için mutluyum. İnşallah önümüzdeki güreşlerde de birinci olmak ve Kırkpınar altın kemeri tekrar boynuma takabilmek istiyorum” dedi.

Yazar Hakkında

Vip Alanya