Genel Kültür SAYI-6

YILBAŞI, NOEL & CHRİSTMAS, KAFANIZ KARIŞMASIN…

Yılbaşı ile Noel’i birbirinden ayırt etmek gerekiyor. Noel dini bir bayramdır. Hıristiyanların, Hz. İsa’nın doğumu anısına kutladığı dini bir bayramdır Noel. Noel (Chrisfmas): Doğum demektir. Noel denilince şunlar akla gelir.

1-İsa’nın doğum günü kutlaması
2-Kutlamaya eşlik eden eğlence
3-Bu Kutlamanın süresi (Noel tatili)
Hz. İsa’nın doğum günü Roma’da 336 yılından beri kutlanıyor. Varsayıma göre İsa 24 yada 25 Aralıkta doğdu, 25 Martta öldü. Bununla birlikte Yahudilik’te çocuk doğduktan sonra, ilk 8 gün içinde sünnet edilmek zorundadır. Hz. İsa’da bir yahudi olarak dünyaya gelmiştir. Hz. İsa’nın sünnet edildiği tarih, aynı zamanda Miladi Takvimin ilk günüdür. Günümüzde, Türkiye dahil bir çok ülkede miladi takvim kullanılmaktadır. Kısaca, Noel, Christmas ve Yeni Yıl birbirinden farklı şeylerdir. Noel ve Christmas Hz. İsanın doğumunun kutlanmasıdır, her yıl 25 Aralık kabul edilir. Hıristiyanların bayramı olmakla beraber, Türkiye’de de kutlanmaktadır.

PEKİ , BAŞKA BİR YILBAŞI VAR MIDIR?
Evet, Hemen hemen tüm dinlerin yada toplumların kendine ait bir yılbaşı vardır. Müslüman toplumu, Hıristiyan toplumu, Yahudi toplumu, Türklere göre yılbaşı, Çinlilere göre yılbaşı vardır. Bu konuları biraz açalım ve Genel Kültür olarak aklımızda kalsın.

DİĞER DİN VE TOPLUMLARA GÖRE YILBAŞI…

Doğu Ortodoks Kilisesi’nde yılbaşı (İsa’nın sünnet yıldönümüne de denk gelen) 14 Ocak’da kutlanır (Jülyen Takvimine göre 1 Ocak). Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Güncellenmiş Jülyen Takvimini benimsemiştirler (Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Yunanistan). Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler. Çin yılbaşı her yıl ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da kabaca ilkbahara denk gelir.
Eski Türkler ve İran takviminde yılbaşı Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır (20 veya 21 Mart). Tayland, Kamboçya ve Laos’da yılbaşı 13 Nisan’dan 15 Nisan’a kadar kutlanır. Müslümanlara göre, Hicri Takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1’inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğundan 354 güne denk gelir, dolayısıyla Miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca Hicri takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiştir. Roşaşana (İbranice yeni yıl): Musevi, Yahudi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı’ndan 163 gün sonra kutlanır.

YILBAŞI NEDİR?
Bu tatilin ve kutlamasının Hıristiyan dünyasının bayram olarak kabul ettiği Noel’le alâkası yoktur. Hıristiyanlar arasında Noel kutlamaları Hz. İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilen 25 Aralıkta başlar ve bir hafta devam eder. Dinî bir özellik taşır. Biz Türkler için ise yılbaşı sadece bir takvim olayıdır, hiçbir dinî özelliği yoktur.

Yazar Hakkında

Alanya Vip Dergisi